تجربیات کارکنان

در این گزارش مشاهدات میدانی تعویض butterfly vahve009 o-ring آورده شده است. از آنجا که بین دستورالعمل مراحل تعویض o-ring شرکت میراب و تعویض عملی موارد ظریف و تفاوت های جزیی ولی تاثیرگذار در سهولت انجام کار داشت، برآن شدم تا عملیات انجام شده جهت تعویض را مرحله به مرحله در گزارش زیر درج کنم.

فرید بابایی: تامین قطعات جهت بازسازی رگولاتورهای مسیر ایگنیشن مدل VR75 
این رگولاتور ساخت کشور آمریکا بوده و آخرین بار در سال 1400 با قیمت حدود 850 میلیون ریال به سختی تامین گردید و در واحد 6 نصب شد.

مصطفی همتیان: ضرورت اصلاح ولو فیلینگ فیلترهای روانکاری واحدهای گازی
سیستم روانکاری از مهم ترین بخش های واحد گازی می باشد و نیز عاری بودن روغن روانکاری از ذرات ناخالصی از ضروریات این سیستم استبه منظور داشتن روغنی مناسب و فاقد ناخالصی استفاده از فیلترهای روانکاری اجتناب ناپذیر است.

جلیل مبارکی: تغییر در سخت افزار سیستم مانیتورینگ واحدهای بخار
در سیستم مانیتورینگ واحدهای بخار نیروگاه دماوند از کیس با مشخصات  Fujitsu Celsius M420 استفاده شده است. (تعداد 7 عدد سیستم M420 به ازای هر واحد بخار)

سید رضا قرداشخانی: تغییر در نفرات الکتریک اورهال واحدهای بخار
در زمان اورهال اولیه واحدهای بخار شاهد بی نظمی و ناهماهنگی های زیادی بودیم بطوریکه هم در زمان و هم جان افراد در مواردی با خطر مواجه می گشت. از آنجاییکه نفر مستقیمی برای سیستم الکتریک بخش بخار در نظر نمیگرفت و نفر الکتریک شیفت باید تمام کارهای ایزوله سازی و بررسی پرمیتها را انجام میداد، این کار باعث ناهماهنگی بین نفرات الکتریک شیفتها و راندمان پایین اورهال می شد.

عیسی پور عینی ناوی:تهیه دستورالعمل مانور بهره برداری پست 400 کیلو ولت دماوند
اختراع برق مهمترین پدیده نمدن بشریت و انرژی یکی از عوامل تعیین کننده رفاه بشری است. پیشرفت بشر در علم و بکارگیری آن در خدمت تکنولوژی باعث رشد سریع صنایع و افزایش روزافزون مصرف برق شده است اما همین تکنولوژی بعلت وقوع حوادث ممکن است باعث ایجاد خسارت فراوانی گردد.

جعفر عاطفی فرد: پانل LFCP واحدهای گازی V94.2 (سنسورهای GAS DETECTOR )
در واحدهای گازی V94.2 برای هر واحد دو اتاق به نامهای مسا الکتریک و مسا الکترونیک در نظر گرفنه شده است. اتاق مسا الکتریک مربوط به گروه الکتریک تعمییرات بوده و اتاق مسا الکترونیک که محل قرار گرفتن کلیه پنل های ابزار دقیق از جمله پنل های تغذیه های AC و DC، کارتهای پردازشگر، ورودی و خروجی سیگنال ها است.

پیمان عربانی: عملکرد کاذب رله دیفرانسیل
عملکرد کاذب رله دیفرانسیل (G87 ) که باعث تریپ واحد گازی می شد، این خطا در ژنراتور بر اثر زخمی شدن کابل ترانس جریان (CT ) با بدنه رخ داده که این اتصال بدنه باعث عملکرد رله دیفرانسیل ژنراتور شده که منجر به تریپ ژنراتور و نهایتا تریپ توربین میشود.

اسداله آقایی لیندی: کاهش میزان فشار کندانسور (خلاء) و افزایش مگاوات تولیدی واحدهای بخار
همواره در فصل تابستان به دلیل افزایش دمای محیط تنظیم خلاء واحدهای بخار از دغدغه های اصلی بهره برداری است که تغییر حتی چند میلی بار موجب کاهش و یا افزایش چند مگا واتی در میزان تولید واحدهای بخار می گردد.

مجید ایروانی: نیاز به چک لیست و دستورالعمل بهره برداری از فید واتر پمپ FWP
برای هر بویلر در نیروگاه دو فیدپمپ در نظر گرفته شده است که یکی در مدار و دیگری در حالت standby قرار دارد. فید پمپها از نوع سانتریفیوژ چند مرحله ای می باشند که ورودی آن از feedwater storage می باشد و خروجی lp و hp برای تغذیه و تامین دبی و فشار درام های lp و hp می باشد.

سیدعلی حسینی: نیاز به چک لیست برای چنج سوخت
همانطور که قبلا هم بیان شده اپراتورهای نیروگاه تحت آموزش های طولانی مدت در حین کار و آموزش فنی قرار می گیرند و طی سالیان تجاربی هم کسب میکنند. یکی از همین تجربیات در نیروگاه دماوند، چنج سوخت از گازوئیل به گاز در واحد گازی G22 بود که منجر به تریپ واحد گردید.

فضل الله امرایی: نحوه عملکرد ولوهای وزنه ای (003 و 004) و نحوه عملکرد سیستم هیدرولیک دایورتر دمپر
در سیستم کولینگ نیروگاه ولوهای وزنه ای که کاربرد و وظیفه اصلی شان برای زمان تریپ واحد و کاربرد عمومی و عادی آنها برای قطع و وصل و ( حالت میانی  003 و 004 ) میباشد.

مرضیه ملایی: تغییر روش تست سولفات در آب و تغییر روش تست سیلیس
آب استحصال شده از چاه های نیروگاه و سد ماملو دارای املاح زیادی از جمله سولفات می باشد لذا گزارش دقیق از میزان غلظت سولفات در آب حائز اهمیت می باشد.

اکبر آقازاده: پایش خوردگی تجهیزات نیروگاه ( خوردگی لوله مسیر مینیمم فلوی BFP )
برای حفاظت از پمپ آب تغذیه بویلرهای HRSG در شرایط بار پایین بویلر در خروجی HP پمپ آب تغذیه مجموعه آرک والو تعبیه شده است. زمانیکه مقدار بار تولیدی بخار ( دبی مصرفی بخار) از مقدار معینی کمتر شود (بخصوص در هنگام راه اندازی بویلر) مسیر مینیمم فلو باز شده و مسیر حداقل جریان پمپ را به منظور حفاظت آن به سمت استورج تانک برقرار می کند.

محمدرضا پیراسته: کاهش مقایرت مقدار سوخت ارسالی از پخش فراورده ها ی نفتی به نیروگاه با مقدار درج شده در حواله ها
بعلت کسری سوخت موجودی نیروگاه نسبت به مصرفی و دریافتی از فراورده های نفتی بر آن شدم علت یا دلایل فنی را پیدا کنم و به نتایجی رسیدم که بیان میکنم.

داود موسوی: زمان بندی بهینه جهت انجام تعمیرات اساسی واحدهای گازی v94.2 در بخش ابزار دقیق
با توجه به تجربیات اینجانب در خصوص نظارت بر انجام کار تعمیرات اساسی واحدهای گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند ( بالغ بر 15 واحد) و لزوم مدیریت زمان در حین انجام تعمیرات اساسی لازم دانسته اطلاعات خود را بصورت مکتوب در اختیار همکاران قرار داده تا من بعد در چارچوب این زمان بندی تعمیرات ابزار دقیق در بهینه ترین زمان ممکن صورت پذیرد.

حمید محمدی: بازسازی و سرویس رگولاتورهای ایگنیشن مدل R75 
با توجه به اینکه از زمان نصب رگولاتورهای مسیر ignation در واحدهای گازی و بروز مشکلات زیادی جهت استارت واحدها که عواملی نظیر وجود رطوبت در مسیر، تخریب بدنه ولو، خرابی plug باعث اختلال در عملکرد ولو و نهایتا استارت های ناموفق میشد.

حامد پند: اصلاحیه و تعویض فیلتر اینکلوژر ژنراتور واحدهای گازی 
به منظور صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات و همچنین فراهم نمودن شرایط بهینه جهت کارکرد اکساتیر در واحدهای گازی با کنترل و کاهش دمای آن و جلوگیری از گرفتگی مداوم و زودهنگام فیلترهای تنفسی استاتور و ضمنن کاهش آلودگی های اطراف سیل های روغن ژنراتور در واحدهای گازی انجام شده است.

سعید حاجیوند: پیش بینی خرابی و رفع عیب مسیرهای بدون جایگزین (stand by ) در نیروگاه
از آنجایی که پایداری تولید و در  مدار بودن واحدها  در نیروگاه بسیار مهم و حیاتی می باشد پس تلاش می کنیم که جلوی تریپ واحدها و خروج اضطراری گرفته شود مخصوصا در فصول گرم سال که ماکزیمم تولید و مصرف را در شبکه سراسری کشور داریم.

احمد بخشی زاده: نصب کنترل ولو پنوماتیکی بجای Relief Valve در مسیر اکونومایزر بویلر
در هنگام راه اندازی بویلر به علت عملکرد نادرست Relief Valve مجبور به باز کردن یکی از درین های مسیر اکونومایزر می نماییم که این موضوع باعث اتلاف و هدر رفت مقدار زیادی آب دمین می شود.

مرتضی شیخی: تغییر روش کالیبره دتکتورهای گاز پنل LFCP واحدهای گازی
دتکتورهای گاز در 2 نمونه متان و هیدروژن در واحهای گازی نصب شده است. در صورت آلارمی شدن دتکتورهای متان می تواند باعث تریپ واحد گردد.

محمد محمودی: طراحی و ساخت ابزار مخصوص های فید پمپ
از آنجاییکه مهمترین و شایعترین عوامل در تریپ فید پمپها تغییر جابجایی محوری روتور و miss alignment می باشد و برای تنظیم اولی نیاز به حرکت دادن کل کورس پمپ و نصف کردن مقدار و قرار دادن موقعیت روتور پمپ در وسط می باشد و برای دومی با توجه به حرکت محوری در پمپ باید الایمنت به روش tow face and rim صورت پذیرد...

رضا هراسانی: جایگزین کردن سیستم اطفاء و اعلام حریق ترانس اصلی واحدهای گاز در بخش MFCP 
سیستم ام اف سی پی به دلیل حجم بالای سیگنالها و ورود و خروجی ها دچار مشکل می باشد و میکرو کنترل های پانلهای اصلی قادر به پردازش سیگنالها به صورت صحیح نمی باشند و گاها مشاهده شده که فرمانهای اشتباه صادر شده است.

یاسر سوری: استفاده از آنالایزرهای آنلاین آهن و آلومینیوم
با توجه به اینکه خوردگی فلزات در صنایع جزو جدایی ناپذیر آنها و قابل حذف نیز نیستند، اما می توان سرعت آن را کند و عمر سیستم ها را افزایش داد. این امر میسر نخواهد شد مگر با پایش منظم و دقیق مقدار خوردگی بخش های مختلف که با توجه به اینکه بیشتر آلیاژهای مورد استفاده در نیروگاه از ترکیبات فولادی است، پایش مقادیر آهن از تست های روزمره و روتین در نیروگاه می باشد.

بهراد بهمنی: اصلاح برنامه کنترل ولوهای سیستمم اجکتور
سیستم اجکتور واحدهای بخار به دلیل تامین خلاء کندانسور از مهمترین قسمتهای بخار می باشد. بنابراین توجه ساختار و کاتالوگ تجهیزات این سیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ابراهیم درجزی: تشخیص عیب و تعویض رله آندر ولتاژ و اصلاح مدار
LV unit A در طول چند ماه بهره برداری باس بار فوق الذکر در اثر بروز یک فالت ناشناخته تریپ و از مدار خارج میشد و کوپل باس بار بسته میشد در حین همین تریپ های متوالی احتمال تریپ واحد هم وجود داشت.

علیرضا بیگ محمدی: طراحی و بازسازی ساپورتهای نگهدارنده فیلترهای آنلودینگ و ساخت سبد جهت حمل فیلتر
به منظور سهولت انجام کار و تسریع در دمونتاژ فیلترها یک لوله 3 سانتیمتری در قسمت بالای فیلتر طرحی و به روش جوشکاری نصی گردید.

علی کشاورز: بازسازی و تغییر سایز Gland Bushing کنترل والو دی سوپر هیتر
به منظور صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات و آمادگی حداکثری در بویلر و مشکلات موجود در تامین قطعات یدکی، بازسازی و رفع عیب در کنترل والوهای دی سوپر هیتر بویلر انجام شده است